• Tekst

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 21
im. Obrońców Pokoju
ul. Henryka Sienkiewicza 4

Godło PolskiGodło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna

03

Innowacja „Główka pracuje”, której autorką była p. Danuta Nowicka - Gogolok, była realizowana w ciągu roku szkolnego 2020/2021. Zajęcia odbywały się w szkolnej świetlicy jeden raz w tygodniu przez 2 godziny lekcyjne. Na zajęcia uczęszczała stała grupa uczniów (około 14 osób). Innowacją zostały objęte dzieci z klasy I-III. Zajęcia odbywały się podczas nauki stacjonarnej.

Innowacja miała na celu szerzenie idei rozwijania dwóch kompetencji kluczowych:

• efektywnego współdziałania w zespole
  • rozwiązywania zadań w sposób twórczy.

Innowacja rozwijała u uczniów  kompetencje kluczowe za pomocą metod aktywnych, poprzez różnorodne obszary aktywności takie jak działania językowe, plastyczne, muzyczne i ruchowe.

W trakcie realizacji innowacji dzieci pracowały głównie za pomocą metod aktywnych, metod twórczego rozwiązywania problemów, metod rozwijających twórcze myślenie oraz metod problemowych. Dominowała praca grupowa, zespołowa, bardzo rzadko indywidualna. Zajęcia odbywały się zawsze według tego samego schematu:

• części wstępnej- powitalnej,
  • części zasadniczej (zabawy z chustą Klanzy rozwijające współpracę, podział na grupy, pary, zespoły, rozwiązywanie zadań twórczych),
  • części końcowej (wypowiedzi dzieci na temat wykonanego zadania twórczego).

Wszystkie zabawy były zorientowane na rozwijanie współpracy pomiędzy uczniami. Na zajęciach rozwijano aktywność plastyczną, językową, muzyczną i ruchową.
02